Droga...,  edukacyjnie

Wielki Kanał Brdy i jego wielki akwedukt

Co to jest Wielki Kanał Brdy?

Wielki kanał Brdy to niesamowita konstrukcja stworzona przez człowieka. Jest to 21 kilometrowe odgałęzienie rzeki Brdy wybudowane w celu doprowadzenia wody w suche tereny Borów Tucholskich. Rozmach i skala przedsięwzięcia XIX wiecznych inżynierów hydrotechników robi ogromne wrażenie.

Nowo powstały kanał służył nie tylko do nawadniania, ale korzystali z niego również flisacy, spławiający nim ogromne sosnowe pnie.

Wielki Kanał Brdy ciekawostki:

Aby Doprowadzić sztucznie wodę w tak odległe tereny konieczne było uzyskanie odpowiedniego spadku terenu. Tak powstała zapora Mylof, która piętrzy rzekę, aż o 12 metrów!


W trakcie budowy tak wielkiego kanału konieczne było uszczelnianie dna gliną. Piaski Borów Tucholskich są bardzo przepuszczalne, a woda dosyć szybko w nie wsiąka, więc po niewielkiej odległości nie miałoby co, w tym kanale już płynąć.


Przepuszczalne dno to nie jedyna przeszkoda w doprowadzeniu wody na tak duże odległości. Po drodze ta „sztuczna” rzeka natrafiała na wąwozy wyżłobione przez małe, okoliczne strugi. Konieczne było budowanie skrzyżowań rzek, czyli znanych ze starożytnego Rzymu, akweduktów. Na całej długości wielkiego kanału Brdy istnieją trzy takie budowle.

Akwedukt w Fojutowie

Akwedukt w Fojutowie to największa i najdłuższa (70 m) taka konstrukcja w Polsce. W tym miejscu woda musi przejść nad sporym wąwozem wyrzeźbionym przez Czerską Strugę. Wysokość akweduktu to aż 9 metrów!

W latach 70. XX w. budowla została wyremontowana i ozdobiona klinkierem, dzięki przypomina trochę oryginalną wersję. Poprzedni akwedukt był wybudowany z samych cegieł i kamieni.

Największą atrakcją tego miejsca jest specjalnie przygotowana kładka, która umożliwia przejście pod akweduktem. Tym samym przechodząc przez taki tunel de facto przechodzimy pod prawdziwą rzeką! Jest tu trochę ciemno i strasznie, ale wrażenie niesamowite.

W pobliżu stoi wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękny widok ukazujący nam nieprzebrane lasy Borów Tucholskich, oraz oczywiście na samo skrzyżowanie dwóch rzek.

W pobliskiej stanicy kajakowej i Zajeździe Fojutowo również wypożyczyć najróżniejsze sprzęty wodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *