Zwierzęta

Sezon na zrzuty.

Co to są zrzuty?

Las jest miejscem gdzie zawsze jest co robić. Gdy skończą się jagody, grzyby, śnieżne kuligi i wydawać by się mogło, że teraz mamy martwy okres czekania na lato. Właśnie wtedy przychodzi czas na poszukiwania zrzutów. Zrzuty to poroże jeleniowatych, które można znaleźć podczas wędrówek po lesie.

Czym się różni poroże od rogów?

Co roku u każdemu samcowi jeleniowatych odpada i wyrasta nowe poroże. Można powiedzieć, że tzw. zrzuty to „zużyte” poroże jeleniowatych, które zostało przez nie zrzucone aby zrobić miejsce rosnące nowe. Poroże w odróżnieniu do rogów (rogi mają np. krowy, barany, kozy itd.), które są wytworem naskórka tak ja np. paznokcie, jest wytworem kostnym i posiada wewnątrz żywą tkankę. W skrócie poroże jest tworem kostnym i co roku tworzy się zupełnie nowe, rogi są wytworem naskórka i rosną nieprzerwanie przez całe życie.

Kiedy warto szukać zrzutów?

Na przełomie zimy i wiosny warto wybrać się do lasu i dobrze się rozglądać. Mimo, że poszukiwanie zrzutów jest nieco trudniejsze, od zbierania runa leśnego to przy odrobinie szczęścia i wiedzy z zakresu tropienia możemy natrafić na naprawdę niesamowite znalezisko. Zrzut w postaci jednej lub dwóch tyk poroża jelenia to trofeum, które dostarcza niesamowitej satysfakcji. Na takie poszukiwania najlepiej wybrać się na przełomie marca i kwietnia.

Czy można poroże zabrać legalnie do domu?

Zbieranie poroża jest w Polsce zupełnie legalne. Znaleziony przez nas skarb, o ile nie jest zaopatrzony w czaszkę, możemy zabrać spokojnie do domu. Czymś zupełnie innym jest czaszka zwierzęcia z porożem. Taki komplet jest własnością skarbu państwa, odkrycie powinno być zgłoszone do najbliższego nadleśnictwa. Czaszka z porożem może być wynikiem działania m. in. Kłusowników, bezpańskich psów, wilków, chorób itd., a dla nadleśnictwa może być źródłem ważnych informacji odnośnie sytuacji w ekosystemie leśnym.

Gdzie szukać zrzutów?

Nie istnieją „specjalne” miejsca gdzie jelenie najchętniej zrzucają poroże. Jest jednak kilka wskazówek, dzięki którym będziemy mieli spore szanse aby z powodzeniem prowadzić poszukiwania. Przede wszystkim trzeba uważnie obserwować otoczenie w poszukiwaniu śladów jeleni. Śladu to nie tylko tropy kopyt na ziemi ale i odchody lub pozostałości po żerowaniu, w postaci obgryzionej kory lub uszkodzonych młodych pędów. Jelenie „spałują” młodą drzewka, traktując młodą korę i pędy jako przysmak i bogate źródło składników pokarmowych.

Widząc świeże ślady w postaci „ospałowanych” drzewek, odchodów, tropów, legowisk należy się bacznie rozglądać bo w pobliżu mamy spore szanse na znalezienie zrzuconych tyk poroża.

Co to jest ostoja zwierząt?

Trzeba niemniej jednak pamiętać aby zachowywać się cicho i nie płoszyć niepotrzebnie zwierzyny. Duże nagromadzenie śladów bytowania zwierząt może świadczyć o tym że znajdujemy się w ich „ostoi” czyli takim ich leśnym domu. Ostoja to miejsce gdzie m. in. jeleniowate czują się bezpiecznie i chętnie spędzają tam czas. Na ogół znajduje się z dala od zabudowy ale blisko np. wodopoju i bogatej bazy żerowej. Ostoja danego gatunku to miejsce gdzie czuje się najlepiej i ma wygodne warunki do wychowywania potomstwa. W ostojach leśnych zwierząt nie można polować, niszczyć roślinności i niepotrzebnie niepokoić zwierzyny.

Dlatego pamiętajmy o tym, że to my jesteśmy gośćmi w lesie.

Ospałowane drzewko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *