Droga...,  rezerwaty

Rezerwat „Brzęki”

Mało kto wie, że istnieje taki rodzimy gatunek drzewa o nazwie Jarząb Brekina potocznie nazywanym „Brzękiem”.

Jest to gatunek bardzo mało znany z uwagi na to, że występuje bardzo rzadko w polskich lasach.

Kiedyś rósł powszechnie w lasach liściastych, lecz z uwagi na bardzo cenne drewno o wyjątkowych właściwościach został praktycznie „wytępiony”. Historia niestety bardzo podobna jak u naszego cisa pospolitego

Obecnie jest chroniony i występuje na niewielu stanowiskach w Polsce.

Największym naturalnym skupiskiem tego gatunku w Polsce, a nawet całej Europie środkowej jest rezerwat „Brzęki” im. Zygmunta Czubińskiego.

Co ciekawe znajduje się on w samym sercu Borów Tucholskich, gdzie naturalne siedliska liściaste (w tym przypadku jest to grąd subkontynentalny) są stosunkowo rzadkie.

Można powiedzieć rezerwat jest jakby taką liściastą „wyspą” w morzu sosen.

Rezerwat ma niesamowity parkowy klimat. Spacerując ścieżkami spotkamy nie tylko Jarzęby brekina ale i 250 letnie dęby, dojrzałe okazy lip, klonów.

Co ciekawe w warstwie runa znajdziemy również młode okazy „brzęków”. Oznacza to, że gatunek ten świetnie się tu czuje i dobrze odnawia.

Jak rozpoznać „brzęka”? Oprócz bardzo charakterystycznych liści, na pewno pomocne będą, namalowane na pniach białe opaski. 😉

Jeśli jesteś w Borach Tucholskich i szukasz atrakcji to rezerwat „Brzęki” im. Zygmunta Czubińskiego jest naprawdę ciekawą opcją na spacer z lekką dozą edukacji w tle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *