Bór...,  Zwierzęta

Łabędź niemy (Cyngus olor)

Łabędź niemy, jest największym ptakiem lotnym występującym w Polsce.

Wazy do 12 kg a skrzydła może rozpostrzec na 240 cm. Pomimo tego ma w sobie niezwykła gracje i wcale nie jest niemy, jak można być myśleć.

Jest wręcz niezwykle ekspresyjny, zwłaszcza gdy broni swojego gniazda. Łabędzie zakładają je wiosna, w kwietniu lub maju. W parę łącza się jesienią i spędzają ze sobą całe życie.

Terytorium musi spełniać określone wymogi, przeważnie jest na wodzie, w trzcinach, z dała od drapieżników i innych par łabędzi.

Samica jest głównym inżynierem, samiec dostarcza natomiast potrzebne do budowy elementy. Podstawę gniazd stanowią twarde gałęzie, patyki. Wierzch okryty zostaje sitowiem lub trzcinkami a wnętrze wyścielone drobnym materiałem i puchowymi piórami.

Samica do tak przygotowanego miejsca składa zazwyczaj 5-9 jaj, które wysiaduje około 35 dni.

Samiec żywo angażuje się w obronę gniazda, jak również obronę nowo narodzonych piskląt, które w asyście obydwojga rodziców spędzają 4-5 miesięcy.

W tym czasie matka dostarcza młodym zbutwiałe części roślin, które są ich przysmakiem.

Dieta łabędzi jest niezwykle ważna. Preferują rośliny wodne, nie wzgardza małżami lub ślimakami.

Niezwykle groźne jest dla nich dokarmianie ich chlebem. Zawarte w nim składniki mogą doprowadzić do bardzo groźnej choroby, tzw. anielskiego skrzydła.

Łabędzie spotykamy na terenach nizinnych, preferują tereny bogate w pożywienie.

Co ciekawe startują zawsze pod wiatr, dopiero po poderwaniu się, zmieniają kierunek lotu. Latają nisko, zazwyczaj nie przekraczają 50 m wysokości,lądują używając swoich płetw jakby nart wodnych, ślizgu.

Ptaki te są pod ścisła ochrona gatunkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *