
Kwiaty w lesie…
Wiosna rozkwitła już najpiękniejszymi kwiatami. Z Świętami Wielkanocnymi zrobiło się zielono, głośno i radośnie również w lesie.
Jest to chyba jeden z najprzyjemniejszych okresów na wypad do lasu. Wygłodniali śpiewu ptaków i oznak obudzonej już przyrody wyruszamy w dzicz. Kwitnące i głośne, bzyczącymi pszczołami, drzewa wprowadzają nas w niesamowity klimat radości i energii.
Najlepiej wybrać się wtedy na plener fotograficzny. Kwiaty drzew i krzewów owocowych, które nie wypuściły jeszcze liści, a usianie gęstwiną bialutkich kwiatów i owadów, są niesamowitym polem do popisu dla fotografów.
Słodki i intensywny zapach nektaru przenosi nas do innego wymiaru.
Po co sadzi się drzewka owocowe w lesie?
Jak wiadomo las jako ekosystem leśny jest arcy skomplikowanym i żywym organizmem. Składa się z części nieożywionej i ożywionej. Część nieożywiona, czyli np. gleba, wilgotność, temperatura, ukształtowanie terenu to biotop. Natomiast część ożywiona czyli m.in. rośliny, zwierzęta (od bakterii, mrówek po jelenie i niedźwiedzie) to biocenoza.
Człowiek jako gospodarz, który powinien dbać o swój dom, powinien stać na straży równowagi ekosystemu i zapewnić wszystkim organizmom w nim żyjącym najlepsze możliwe warunki do rozwoju. Dlatego w lasach, które są źródłem najbardziej ekologicznego dla człowieka i przyrody surowca, czyli drewna, trzeba dbać o równowagę szczególnie.
Co to są gatunki biocenotyczne?
Najlepszym tego i najbardziej urokliwym przykładem są leśne drzewka owocowe czyli inaczej gatunki biocenotyczne. Są to m.in. dobrze nam znane:
- jarzębina
- czeremcha
- głóg
- śliwa tarnina
- Jabłonie, grusze itd…
Leśne drzewa owocowe wspomagają ekosystem w ogromnym stopniu, odżywiają bardzo wiele pożytecznych stworzeń takich jak:
- owady (kwiaty-> to np. nektar dla zapylających je pszczół)
- ptaki (owoce i nasiona-> dla rożnych gat. ptactwa)
- ssaki (owoce-> np. dziki, a nawet lisy)
Dlatego biocenotyczne gatunki drzew sadzi się często w bliskości do „ptasich remiz”, czyli miejsc w lesie gdzie człowiek stwarza optymalne warunki (np. budki lęgowe, duża odległość od miast i ulic) dla obecności ptaków.
Ptaki za to są bardzo ważnym elementem ekosystemu który zwalcza szkodniki drzew.
Ssaki, takie jak dziki wzruszają ściółkę, co pozwala skiełkować nowym drzewkom w procesie odnowienia naturalnego.
Owady, czyli np. pszczoły zapylają kwiaty dzięki czemu drzewa wydają więcej owoców.
W skrócie biocenoza to m.in. owady, ptaki, ssaki, drzewa, kwiaty, które znajdują się określonym miejscu i bardzo pokręcone zależności między nimi,
To wszystko pokazuje nam jak genialnym i arcy skomplikowanym organizmem jest ekosystem leśny, a drzewa owocowe to jest jego mikro wycinek.
Świetnym miejscem do poznania zasad jakimi kieruje się leśna przyroda to ścieżka edukacyjna „Jelenia Wyspa” są tam przystanki takie jak np. „ptasia remiza” lub „odnowienie naturalne”, gdzie dowiemy bardzo wielu ciekawostek.
Wiosna to idealny moment na spacer po lesie w poszukiwaniu dzikości i piękna obudzonej ze snu przyrody, nie tylko z aparatem ale i z dziećmi.

