
Kamienne kręgi w Odrach
Jak dojechać?
Dotarcie na miejsce nie sprawi nikomu najmniejszego problemu, nie dość że po drodze jest mnóstwo znaków kierujących na kamienne kręgi to GPS poprowadzi nas na parking, który znajduje się zaraz przy bramie wejściowej.
Jadąc samochodem na miejsce po drodze możemy zahaczyć o nietuzinkowe miejsce do spania. Pewien człowiek wybudował w pobliżu rezerwatu budynki w kształcie piramid! Mimo, że wyglądają pod w względem architektonicznym dosyć niefortunnie, to dla dzieci jest to niezły ubaw.
Dla ułatwienia podajemy:
Historia
Kto stworzył kamienne kręgi?
Kamienne kręgi w Odrach przyciągają corocznie bardzo wielu podróżników. Ułożone w koło głazy pojawiły się tutaj już w 70 roku naszej ery. Wtedy też wędrujący ze Skandynawii Goci, którzy podążali nad Morze Czarne postanowili osiąść w sosnowym borze na prawie 150 lat.
Do czego służyły kamienne kręgi?
Kręgi według bardzo wielu badań miały służyć różnym celom. Największą popularnością jest ta teza mówiąca że służyły jako miejsce na plemienne narady, na których omawiano wiele spraw tej niezwykłej społeczności. Rozstrzygano tutaj również sądy, być może dlatego w ich najbliższym sąsiedztwie znajdują się kurhany. Kurhany to grobowce, w których chowano zmarłych. Kobiety i mężczyźni grzebani byli w odrębny sposób. Panie miały przy sobie bardzo dużo biżuterii i wartościowych ozdób, zaś pochówki panów były dużo skromniejsze. Cenne przedmioty kobiet pochodziły z pracowni cesarstwa rzymskiego, co pozwala przypuszczać, że stanowiły ważna część tej społeczności.
Miejsce pochówku i narad plemiennych dawnych Gotów pobudza wyobraźnie. Mimo, że z biegiem czasu powstało bardzo dużo pozaziemskich i magicznych teorii odnośnie pochodzenia kręgów, to rzeczywistość jest zgoła inna. Może mniej ekscytująca, lecz dużo cenniejsza z punktu widzenia naukowego. Kamienne kręgi w Odrach to miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym dla tutejszych terenów.
Jak wyglądają kamienne kręgi?
Kręgi z lotu ptaka zataczają średnice 15-30 metrów, każdy stworzony jest z około 16-29 kamieni. Takich skupisk jest w sumie 10. To, co widzimy to zaledwie czubki- całe ogromne kamienie osadzone są w ziemi- mają nawet 2 metry wysokości. głazy te stały się idealnym środowiskiem dla porostów. Kręgi najpiękniej jest podziwiać na przełomie sierpnia i września, gdyż całość otulona jest łanami wrzosów.
Platforma ustawiona powyżej kręgów pozwoli nam na rozważenie kolejnej z teorii. Mówi ona, że kręgi wyznaczając wschód słońca wiosennego i zimowego przesilenia opierając się na układzie gwiazd były takim pradawnym zegarem.
Geometryczne kształty w połączeniu z piękną przyrodą sprawiają, że jest to miejsce warte odwiedzenia. Kamienne kręgi to świetny pomysł nie tylko na spacer, ale może plener fotograficzny?
Kamienne kręgi Odry godziny otwarcia.
Czynne w sezonie turystycznym (od 1 maja do końca października):
poniedziałek 10:00-17:00
wtorek 10:00-17:00
środa 10:00-17:00
czwartek 10:00-17:00
Piątek 10:00-17:00
Sobota 10:00-19:00
Niedziela 10:00-19:00
Poza sezonem turystycznym otwarte po wcześniejszym umówieniu. nr. tel. 601 336 015
Kamienne kręgi Odry cena.
Normalny 4 zł
ulgowy 2 zł (uczniowie, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne)

