Droga...,  edukacyjnie

Edukacja leśna w Woziwodzie

Super opcja na ciekawy spacer z edukacją przyrodniczą dla osób w każdym wieku.

Jak dojechać?

Poniżej link i mapka:

Link do google maps

Co warto obejrzeć?


1. Ośrodek edukacji przyrodniczo leśnej w Woziwodzie.

Dojeżdżając do leśniczówki w woziwodzie od razu rzuca się w oczy ładny, zadbany kompleks kilku budynków LP.

W cenrtalnym z nich mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej. W którym w trakcie zwiedzania (najlepiej z umówionym wcześniej przewodnikiem) dowiemy m. in.:

  • Jak ważny dla pszczół jest las i na czym polega bartnictwo?
  • Jak i po co żywicowano kiedyś drzewa?
  • Jak sadzi się drzewa w lesie?
  • Jak żyją korniki?
  • Czym różni się jeleń od sarny?

Tutaj więcej info o OEKPL (godziny otwarcia, telelfon) itd..

2. Ścieżka edukacyjna w Woziwodzie.

Jeśli mamy trochę więcej czasu, siły i chęci do poznawania jak działa las, koniecznie zwiedzić trzeba leśną ścieżkę edukacyjną, która zaczyna się i kończy zaraz obok budynków tego nadleśnictwa.

Mimo że ścieżka dla małych dzieci i osób starszych jest dosyć długa (przejście zajmuje min. 2 godziny), to jest kilka opcji zrobienia sobie skrótów. Dzięki ty skrótom możemy sobie dopasować nasza wycieczkę do naszych sił. W tym przypadku super opcją są rowery.

Na ścieżce znajdziemy 13 przystanków usytuowanych od siebie w dosyć bliskich odległościach, dzięki czemu nie ma czasu na nudę. 🙂

1 przystanek. Punkt widokowy na dolinę rzeki Brdy

Ładny widok na rzekę Brdę. Można sobie chwilkę usiąść i odpocząć.

2 przystanek. Ptasia Remiza

Ptasie miasto. Pełno budek lęgowych obok siebie i nawet basenik obok. Przy okazji jeszcze stołówka postaci domku dla owadów.

Na uboczu stoi pszczela „Barć” do której można zajrzeć.

3 przystanek. Leśniczówka

4 przystanek. Wyłączony drzewostan nasienny

Jest to chroniony las z którego nie pozyskuje się drewna. Na jego powierzchni występują wyjątkowo cenne pod względem pokroju i odporności osobniki danego gatunku drzewa. Jedynym jego celem jest produkcja nasion.

5 przystanek. Łęg olszowy, olszowo jesionowy

Podmokłe siedlisko leśne. W łęgach lubią przechadzać się łosie.

6 przystanek. Harcerskie pole biwakowe

Jak w tytule 🙂

7 przystanek. Odnowienie lasu

Czyli odnawianie lasu po wycince. Las możemy odnawiać sztucznie poprzez sadzenie z drzewek wyhodowanych w szkółkach leśnych naturalnie poprzez pozostawienie części drzew na jeszcze kilka lat po głównej wycince tak aby same obsiały nasionami ziemię i stworzyły nowy las.

8 przystanek. Źródełka w pobliżu pola biwakowego

Źródełka z których korzystają harcerze w trakcie obozowania. Woda jest bardzo czysta gdyż naturalnie przefiltrowana przez piaszczyste podłoże, które jest typowe dla borów.

9 przystanek. Drzewostan żywicowany

Do lat 70 tych w Polsce pozyskiwano jeszce żywicę sosnową do produkcji kalafoni i terpentyny. Dzisiaj można jeszce w lasach spotkać sosny z śladami żywicowania z ubiegłych lat. Jak widać drzewa mają sie dobrze.

10 przystanek. Plantacja choinkowa

Pod liniami energetycznymi nie sadzi się lasu z wiadomych względów. Lecz Lasy Państwowe wpadły oryginalny na pomysł jak zagospodarować te tereny. Teraz każdy za odpowiednią niewielką opłatą może sobie sam wyciąć pachnącą choinkę prosto z lasu.

11 przystanek. Drzewostan pochodny

„Ekskluzywne” drzewostany wyprodukwane z najlepszych nasion, które pozyskuje sie z wyłączonych drzewostanów nasiennych. Z drzewostanów pochodnych pozyskuje się również nasiona do szkółek leśnych poprawiając w ten sposób kondycję i jakość polskich lasów.

12 przystanek. Zalesienie porolne

Zalesienia porolne należą do najtrudniejszych ze względu na to że nie występują w nich naturalne dla lasu warunki glebowe (brak grzybni, próchnicy, pożytecznych organizmów itp.). Założenie lasu na takich gruntach wymaga specjalnego traktowania i nadzoru.

Ukryty przystanek 12,5 🙂

Nie jest opisany ani zaznaczony na trasie. Znaleźliśmy go dzięki dziwnym szyszkom na ziemi. Rzadko kiedy można w lesie spotkać wielką Sosnę Wejmutkę. Jest to niesamowicie piękny gatunek sosny który zamiast 2 złączonych ze sobą igieł ma ich w komplecie aż 5! Do tego są delikatniejsze i prawie nie kłujące. Dzięki tym cechom wejmutka jest taka ładna i „puchata” 🙂

13 przystanek. Karmowisko

Dzięki dokarmianiu zwierząt zimą chroni się świeżo posadzone sadzonki i młode uprawy przed zniszczeniem. Dzięki uzupełnianiu paśników w siano i zaopatrzenie specjalnych lizawek w sól straty w lasach są dużo mniejsze a zwierzęta mają dobry dostęp do jedzenia i soli mineralnych. Wszyscy na tym zyskują.

Na Koniec

Ładna wiatka na piknik plus dla dzieci atrakcje.

Mogą sobie skoczyć w dal i porównać swój wynik z możliwościami leśnych zwierząt (najdalej skacze sarna) lub zasłoniętymi oczami i na boso przejść się ścieżką sensoryczną (poczują pod stopami szyszki, mech, korę i kamyczki)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *