Bór...,  Zwierzęta

Bielik

Prawdziwy Król Borów Tucholskich.

Choć bieliki występują głównie w północno zachodniej części Polski to ogromny kompleks leśny Borów Tucholskich z licznymi rezerwatami idealnie sprzyja gniazdowaniu tego gatunku.

Liczne śródleśne jeziorka i rozlewiska to optymalne środowisko dla bielika, który poluje głównie na ryby i ptactwo wodne.

Bieliki żyją około 30 lat i łączą się w pary na całe życie. Te piękne i majestatyczne drapieżniki osiedlają się na starych i potężnych drzewach (dlatego tak ważne są dla nich rezerwaty). Wynika to z dużych rozmiarów gniazd które budują. Wieloletnie gniazda tych ptaków potrafią mieć 2m średnicy i nawet 5m wysokości! Bieliki, oprócz głównego gniazda, budują w pobliżu dodatkowe pomocnicze, które służą np. jako stołówka lub w razie zniszczenia ich domu przez wichurę służą jako „zapas”.

Obecnie w Polsce występuje ok. 1000-1500 par bielików. Rozpiętość skrzydeł dorosłego osobnika sięga 2,5 metra a waga sięga prawie 7kg. Jest to największy ptak drapieżny w Polsce.

Bieliki, choć zwyczajowo są nazywane „orłami” to, tak naprawdę nimi nie są… Pochodzą z innego rodzaju- Haliaeetus, natomiast orły pochodzą z rodzaju- Aquila. Największą cechą odróżniająca bieliki od orłów to opierzenie nóg (orły mają pióra a bieliki nie).

Bielik to niewątpliwie najszlachetniejszy z polskich ptaków i słusznie zajmuje miejsce w naszym godle narodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *