
Arboretum w Wirtach
Arboretum to coś więcej niż zwykły park, ogród botaniczny czy miejsce na przyjemny spacer.
Co to jest arboretum?
Jest to miejsce którego misja nie sprowadza się tylko zaprezentowania rzadkich gatunków drzew i krzewów i na tym koniec.
Arboreta powstały w celu prowadzenia bardzo ważnych i czasochłonnych badań nad zachowaniem się obcych i rodzimych gatunków drzew w naszym klimacie czy nawet poszczególnych regionach w Polsce.
Zakłada się w nich powierzchnie obsadzone określonymi gatunkami drzew, a potem bada jaki mają wpływ na siebie nawzajem oraz na środowisko w jakim się znalazły.
Oprócz tego w arboretach ratuje się cenne oryginalne genetycznie gatunki roślin i drzew gromadząc i pozyskując ich nasiona, by potem wyhodować nowe sadzonki.
Co ciekawego dzieje się w Arboretum?
Arboretum daje nam to rzadką szansę np. aby przejść się środkiem prawdziwego północno-amerykańskiego lasu lub zobaczyć jak twój ogrodowy cyprysik albo thujka będą wyglądały za 100 lat.
Wszystkie gatunki mają swoją osobną tabliczkę z wyczerpującym opisem danego gatunku.
Wygląd o raz zapach rzadkich kwiatów i cyprysikowej żywicy sprawia że chodząc po jego ścieżkach przenosimy się do innego tajemniczego miejsca pełnego spokoju a zarazem fascynującego swoimi ukrytymi w gąszczu zakamarkami i pięknymi widokami.
Ogromna powierzchnia takiego parku sprawia, że nie ma tu tłoku a duże powierzchnie doświadczalne z ponad 100 letnimi okazami egzotycznych gatunków sprawiają że możemy się poczuć jak na innym kontynencie.
Co zobaczyć w Arboretum w Wirtach?
Do wyboru mamy 4 ścieżki (w kolejności od najkrótszej):
- Widokowa
- Parkowa
- Azaliowy szlak
- Śladami Schwappacha
Wybierając najdłuższą (bez pośpiechu wychodzi ok. 40 min) „historyczną ścieżkę” zwiedzimy najciekawsze powierzchnie doświadczalne (m. in. Amerykański las daglezjowo-żywotnikowy) i zaliczymy piękne punkty widokowe na Jezioro Borzechowskie oraz tzw. „Azaliowy szlak”.
Ciekawa jest powierzchnia doświadczalna Cisa pospolitego. Mimo że stosunkowo niedawno założona (2007 rok) to wiąże się z nią niesamowita historia polskiego cisa. Którą możecie poznać tutaj. Powierzchnia ta została założona z oryginalnych i czystych genetycznie nasion pobranych z najstarszego rezerwatu w Polsce „Cisy staropolskie”
Jakie atrakcje dla dzieci?
Dzieciom z pewnością spodobają się wyrzeźbione z myślą o nich ławki z starych ogromnych kłód.
Po drodze jest kilka fajnych stanowisk edukacyjnych dla dzieci.
Pociechy np. mogą nas prowadzić wybranym szlakiem, po drodze jest mnóstwo kolorowych strzałeczek wytyczających szlaki.
Do tego warto dać im powąchać roztartych w dłoniach igieł jodły olbrzymiej. Mają one bardzo przyjemny silnie cytrusowy zapach.
Przyjemny i ciekawy zapach ma również żywica jodeł, która zbiera się w charakterystycznych „bąblach” na powierzchni kory które pękają przy nacisku.
Rozpoznawanie gatunków drzew po korze to świetna zabawa. W ciekawy sposób im też pokazać, np. że kora starych daglezji wygląda jakby ktoś ją pokrył błotem, buka jest zupełnie gładka.
Na koniec najważniejsza cześć arboretum czyli pamiątki. 😉 Dla dzieci sklepik z pamiątkami na parkingu, a dla rodziców możliwość kupna unikatowych sadzonek drzew pochodzących z nasion z Arboretum. Wiele gatunków sprzedawanych tutaj jest nie do kupienia w tradycyjnych szkółkach.

